piątek, 29 lipca 2011

Sicilia e Tosca


"Ta historia mogła się wydarzyć tylko na Sycylii" - tak zaczyna się wydana w 2010 roku książka Marleny de Blasi.

Gdy myślę o Sycylii, to widzę spalone słońcem twarze mieszkańców wyspy i połacie traw, słyszę cykanie cykad, czuję ruch gorącego powietrza, przed oczami stają staruszkowie, których ciężka praca na roli naznaczyła zmarszczkami.
Gdy pada hasło Sicilia to pojawiają się skojarzenia z mafią, trudną historią wyspy. To wszystko jest w opowieści pisarki - rzeczywiste zdarzenia, ludzie z krwi i kości, zapachy, smaki, odczucie gorąca - Sycylia jawi się w całej okazałości. Wyspa staje się bohaterką na równi z Toską.
"Tamtego lata na Sycylii" to poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu i odwadze. Warto do niej sięgnąć, zwłaszcza gdy tego lata na Sycylii się nie będzie.

3 komentarze:

 1. mnie ta książka jakoś nie przekonała, może za bardzo kobieca jednak jest jak dla mnie ;)

  bardzo polecam lekturę obowiązkową chyba dla każdego sycyliofila (co za potworek, brr):
  "Gepard" (w starszych tłumaczeniach "Lampart") Giuseppe Tomasiego di Lampedusa w tłumaczeniu Stanisława Kasprzysiaka, i jako uzupełnienie biografię "Ostatni Lampart" Davida Gilmoura.

  bardzo jestem ciekaw twej opinii o tych książkach

  pozdrawiam znad talerza spaghetti

  OdpowiedzUsuń
 2. faktycznie - literatura raczej kobieca:)
  polecam w takim razie "Bohatera" Pino Farinotti. nie o Sycylii, ale warto przeczytać.
  saluti!

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki za sugestię - nie znam tego autora.

  Co de Blasi - gdy ją czytałem miałem takie dziwne uczucie, że gdzieś to już czytałem wcześniej. I zostało mi nieodparte wrażenie, że ksiązka ta, to taka zgrabna kompilacja kilku innych powieści. Sam nie wiem. Te jej wcześniejsze jakoś lepiej mi się czytało.

  Zapomniałem jeszcze wspomnieć o Camillerim, głównie oczywiście o powieściach z komisarzem Montalbano w roli głównej. Niby to kryminały, ale... fajnie się je czyta, fajne opisy Sycylii, fajne opisy jedzenia (trzeba czytać z zapasem przekąsek pod ręką). Krótko mówiąc 3xF ;)
  Także inne jego książki mają fabułę rozgrywającą się na Sycylii.

  Pozdrawiam i życzę miłej lektury

  OdpowiedzUsuń